AVLFest
Schedule:
Asheville Music Hall
2:00 PM - LazrLuvr
3:30 PM - Double Love & the Trouble
5:00 PM - After Ours
6:30 PM - Harvey Street
8:00 PM - Pleasantly Wild
9:30 PM - Secret B-Sides
11:00 PM - Pocket Strange
Citizen Vinyl
1:30 PM - Liner Notes: Curated Conversations w/AVLFest Artists
4:00 PM - Jon Charles Dwyer
5:30 PM - Modelface Comedy
Eulogy
2:00 PM - Shorty Can't Eat Books
3:30 PM - Doss Church & the Unholy Noise
5:00 PM - The Silver Doors
6:30 PM - Emily Easterly
8:00 PM - Wagging
9:30 PM - C Shreve Hip Hop Showcase
Fleetwood's
2:00 PM - Drowning Leo
3:30 PM - Yesterday's Clothes
5:00 PM - Indelible Sauce
6:30 PM - Call the Next Witness
8:00 PM - Jesse Velvet
9:30 PM - Basement Healer
11:00 PM - Tight
French Broad River Brewery (indoors)
2:00 PM - Amanda Neil & the Blue Roses
4:00 PM - Holler Choir
6:00 PM - Shake Rag
8:15 PM - Richard Barrett & Friends
10:30 PM - Sanctum Sully
French Broad River Brewery (outdoors)
3:00 PM - Paul McDonald & the Mourning Doves
5:00 PM - DangerMuffin
7:00 PM - Langhorne Slim
9:15 PM - Brett Dennen
Highland Brewing Co.
2:00 PM - The Pearlsnap Prophets
3:30 PM - The Freeway Jubilee
5:00 PM - Anthony Rosano & the Conqueroos
6:30 PM - Gold Rose
8:00 PM - Andrew Scotchie
Jack of the Wood
2:00 PM - Strawhouse
3:30 PM - 5j Barrow
5:00 PM - 81 Drifters
6:30 PM - Ashley Chambliss
8:00 PM - Dirty McHannah Band
9:30 PM - Julia Sanders
11:00 PM - Bam-a-Lam
Little Jumbo
2:00 PM - Andrew Wakefield
3:30 PM - Patrick French
5:00 PM - Kevin Daniel
9:00 PM - Kelle Jolly & Will Boyd
10:45 PM - Brian Felix Organ Trio
New Belgium Brewing
5:00 PM - Scott McMicken & the Ever Expanding
6:45 PM - River Whyless
New Belgium Brewing (Beer Garden)
3:00 PM - Hot Bread Selectors
4:30 PM - Hot Bread Selectors
6:15 PM - Hot Bread Selectors
New Belgium Brewing (lawn)
2:00 PM - Dulci
3:30 PM - Rahm Squad
One World Brewing
2:00 PM - Company Swing
3:30 PM - Stevie Tombstone
5:00 PM - One World Brewing Blues Jam
9:00 PM - One World Brewing Saturday Sessions
Salvage Station (indoors)
2:00 PM - Krave Amiko
04Pixel Vision
6:00 PM - Pink Mercury
8:15 PM - Litz
10:45 PM - cryptoWAVE
Salvage Station (outdoors)
3:00 PM - ¡Tumbao!
5:00 PM - Toubab Krewe
7:00 PM - Trap Jazz
9:15 PM - Papadosio
Shiloh & Gaines
5:00 PM - Abby Bryant
6:30 PM - FUN SIZE
8:00 PM - Karma Dogs
Sovereign Kava
2:00 PM - Old Sap
3:30 PM - Tin Roof Echo
5:00 PM - Kilough
6:30 PM - Derek Stipe + Stillweather
8:00 PM - Moon Bride
9:30 PM - Miami Gold
11:00 PM - Myxed Messyngers
The Cellar
9:00 PM - Russ Wilson & His Famous Orchestra
10:00 PM - Queen Bee & the Honeylovers
11:00 PM - Russ Wilson & His Famous Orchestra
The Funkatorium
2:00 PM - Keturah Allgood
3:30 PM - Dylan Walshe
5:00 PM - Magenta Sunshine
6:30 PM - Life Like Water
8:00 PM - The Knotty G's String Band
9:30 PM - Pleasure Chest
The Grey Eagle
2:00 PM - Many A Ship
3:30 PM - Josh Blake's Acoustic Band
5:00 PM - Lew Card
6:30 PM - Colby T Helms & the Virginia Creepers
8:00 PM - Doc Aquatic
9:30 PM - Firecracker Jazz Band
11:00 PM - Hank West & the Smokin Hots
The Odd
7:00 PM - The Odd's Party Foul
The One Stop
5:30 PM - Boat Command
7:00 PM - Chilltonic
8:30 PM - Shed Bugs
10:00 PM - DJ Mad Mike
11:30 PM - Black Fluff Duo
The Orange Peel
2:00 PM - Mar & the Marmeladies
3:30 PM - Mar & the Marmeladies
5:00 PM - The Local Honeys
6:30 PM - Randall Bramblett & the Mega-Blasters
8:00 PM - Caitlin Krisko & The Broadcast
9:30 PM - Sarah Shook & the Disarmers
11:00 PM - Washed Out
The Outpost
2:00 PM - Alex Krug Combo
3:30 PM - Wayne Robbins & the Hellsayers
5:00 PM - The Sadies
6:30 PM - Susto
8:00 PM - Blitzen Trapper
9:45 PM - Beachwood Spark
The Outpost (side stage)
3:00 PM - DJ Bobby Sparkles (plays Diplo)
4:30 PM - DJ Bobby Sparkles (plays Diplo)
6:00 PM - DJ Bobby Sparkles (plays Diplo)
The Social
2:00 PM - Leisure McCorkle
3:30 PM - Stephen Evans & the True Grits
5:00 PM - Copperhead
6:30 PM - John Kirby & the New Seniors
8:00 PM - Fifty Year Flood
9:30 PM - Lyric
11:00 PM - Sound Lobotomy
Wortham Center for the Performing Arts
2:00 PM - Jackson Grimm
3:30 PM - Crys Matthews
5:00 PM - Robert Thomas Band
6:30 PM - Jane Kramer
8:00 PM - Free Planet Radio
9:30 PM - Resonant Rogues